DAIWA Ballistic X Spin, Spinning Fishing Rod 2.4m / 30g – 70g
131,16$
Quick Overview
Equipped with Seaguide titanium oxide guides and original Fuji reel seat.
Features
Length: 2,4meters
Casting Weight: 30-70gram
Weight: 125gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 127centimeter
Description
The well-balanced HVF carbon fiber blank of the Ballistic X Spin is balanced in the hand, reacts quickly during the fight and casts extremely precisely thanks to the exclusive X45 carbon fiber construction. The BIAS carbon fiber layer applied to the plug-in connection using V-Joit technology ensures additional stability with reduced weight and a significantly better bending curve.
The right rods for twitching small and medium-sized crank or twitchballs, jigging heavy rubber fish, but also for fishing large or heavy wobblers.
Equipped with titanium oxide guides from Seaguide and original Fuji reel seat.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 30-70g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 127cm / 4.17ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.13 |







Reviews
There are no reviews yet.