DAIWA BG Offshore Boat, Boat Fishing Rod 2.1m / 150g – 400g
€ 83,00
Quick Overview
The two BG Offshore Boat rods are ideal for active fishing for large cod, coalfish and halibut. Perfect when large rubber fish, bait fish on the system or pilks are to be offered.
Features
Length: 2,1meters
Casting Weight: 150-400gram
Weight: 220gram
Parts: 2, rings: 7
Transport Length: 110centimeter
Description
Matching the BG reel series, Daiwa offers an extensive series of sea rods for areas in Norway, the Baltic Sea and tropical waters. The lineup of the BG series includes rods for fishing for cod, coalfish and halibut with natural and artificial baits, but also rods for fishing with surface baits such as poppers and stickbaits for GT and mahi mahi, for jigging for amberjack and deep sea fishing for redfish and Ling. Of course, this series also offers travel rods with short sections for the most common sea fishing methods – especially for Norway.
The durable HMC+ blank, equipped with saltwater-resistant titanium oxide guides, DPS-H or DPS reel seat with locking screw and a durable EVA handle make these rods a reliable companion during uncompromising fishing trails on the world’s oceans.
Boat rod XXH
The two BG Offshore Boat rods are ideal for active fishing for large cod, coalfish and halibut. Perfect when large rubber fish, bait fish on the system or pilks are to be offered.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 150-400g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 110cm / 3.61ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.22 |







Reviews
There are no reviews yet.