DAIWA Black Widow Tele Carp , Carp Fishing Rod 3.6m / 3 lbs
63,84$
Quick Overview
The telescopic version of the successful Black Widow XT Carp series impresses with its slim, tight blanks and high-quality guides.
Features
Length: 3,6meters
Casting Weight: 60-100gram
Weight: 280gram
Parts: 7, rings: 6
Transport Length: 107centimeter
Description
The telescopic version of the successful Black Widow XT Carp series impresses with slim, tight blanks and high-quality guides.
The balanced actions of the rods show an ideal casting performance with casting weights between 60g and 100g and promote the assembly to very good casting distances.
During the fight with the fish, the backbone offers enormous power reserves and the possibility of leading large carp into the net without any problems, even over long distances. Even catching small and medium-sized catfish up to 1.40m in length is no problem at all. The compact pack size of just over one meter means that these rods are easy to transport and ready to use quickly.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.6m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 60-100g |
| Testcurve In Lbs | 3 |
| Parts/Sections | 7 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 107cm / 3.51ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.28 |







Reviews
There are no reviews yet.