DAIWA CALDIA LIGHT SPIN, 2 parts, Spinning fishing Rod 2m / 3g – 12g
97,50$
Quick Overview
The two Caldia spinning rods with casting weights of 1-6g and 3-12g are specially designed for use on streams, rivers and trout ponds.
Features
Length: 2meters
Casting Weight: 3-12gram
Weight: 105gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 103centimeter
Description
The two Caldia spinning rods with casting weights of 1-6g and 3-12g are specially designed for use on streams, rivers and trout ponds.
The light rods with tubular tips are extremely good at loading and even with very low casting weights carry small rubber baits, wobblers and spoons over a long distance. Thanks to the tight backbone, bait control and bite detection is guaranteed at all times, even in strong flowing waters – ideal for effective and precise fishing for perch, trout and chub!
HMC + carbon fiber blank
upside-down carbon fiber surface
Seaguide Zirconia Rings
Fuji Skeleton reel seat and cork handle in AAA quality
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2m / 6.56ft |
| Length In Meter | 2 |
| Castingweight In G / Oz | 3-12g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 103cm / 3.38ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.11 |







Reviews
There are no reviews yet.