DAIWA Crossfire Sea Trout, 3m, 9,84ft, 10-30g, 2 parts, Fishing Rod, 11438-310
55,71$
Quick Overview
The semi-parabolic blank of the Sea Trout model loads up fully during the cast and can reach enormous distances with spoons and plugs.
Features
Length: 3 metres / 9 feet 10 inches
Casting weight: 10-30 grams / 0.35-1.06 ounces
Weight: 195 grams / 6.88 ounces
Parts: 2, Guides: 8
Transport Length: 156 centimetres / 61 inches
Description
Crossfire Sea Trout
Sea Trout Rod / ML
The semi-parabolic blank of the Sea Trout model loads up fully during the cast and can reach enormous distances with spoons and plugs.
During the fight, the Crossfire Sea Trout perfectly absorbs escape attempts of sea trouts and lake trouts.
Features
Action: Medium Fast
Carbon fibre blank
Split EVA grip
Ergonomic screw reel seat
Titanium oxide guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3m / 9.84ft |
| Length In Meter | 3 |
| Castingweight In G / Oz | 10-30g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 156cm / 5.12ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.2 |







Reviews
There are no reviews yet.