DAIWA Daiwa pro Staff Big Bait, 2 parts, Spinning fishing rod 2.5m / 60g – 140g
253,04$
Quick Overview
Big Bait – Big Fish! With the DAIWA Pro Staff Big Bait rods, even the largest pike on heavy rubber baits or wobblers are no problem!
Features
Length: 2,5meters
Casting Weight: 60-140gram
Weight: 160gram
Parts: 2, rings: 9
Transport Length: 129centimeter
Description
Big Bait – Big Fish! With the DAIWA Pro Staff Big Bait rods, even the largest pike on heavy rubber baits or wobblers are no problem!
Fishing with large baits is naturally very strenuous. It is therefore all the more important to use an ideally balanced and light rod with perfect casting properties! The Big Bait rods made of HVF carbon fiber with X45 and Nanoplus technology have exactly the properties that are required for fatigue-free fishing. The classic design made of high-quality cork lies comfortably in the hand and offers the right lever to throw far and accurately. The blank charges up very well in the litter and thus supports the angler litter by litter. The tip action and backbone of the rods have been designed in such a way that head blows of hooked predators are well cushioned, and heavy, large baits can be breathed into life.
Available as a spin version, with an exclusive DAIWA Air Sensor reel seat made from an extremely light and torsion-resistant carbon fiber composite , as well as a baitcast version (item no. 11321-250) with original Fuji ACS reel seat and Magnum Taper Powerblank.
HVF Nanoplus carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
V-Joint connector
Fuji Alconite K-Rings
Cork handle in AAA quality
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.5m / 8.2ft |
| Length In Meter | 2.5 |
| Castingweight In G / Oz | 60-140g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 129cm / 4.23ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.16 |







Reviews
There are no reviews yet.