DAIWA Exceler UL-L Spin, 2 parts, Spinning Rod 2.1m / 2g – 10g
€ 54,90
Quick Overview
These Exceler spinning rods have an ultra light action and are equipped with spliced in solid carbon fibre tips.
Features
Length: 2.1 metres, 6.89 feet
Casting weight: 2-10 grams, 0.071-0.35 ounces
Weight: 110 grams, 3.88 ounces
Parts: 2, Guides: 8
Transport length: 106 centimetres, 3.48 feet
Description
Exceler UL/L Spin
These Exceler spinning rods have an ultra light action and are equipped with spliced in solid carbon fibre tips.
These tips are almost unbreakable under normal fishing conditions. They can catapult ultra small lures to good casting distances.
And they can also reliably indicate the softest taps.
The 2.60 metre and 2.80 metre long (8.53 and 9.19 foot) models are very well suited for dropshot fishing for perch and zander.
Fun in the fight is guaranteed with all Exceler UL/L spinning rods!
Technological characteristics
HMC+ carbon fibre blank
Upside down carbon surface
AAA cork handle
Fuji reel seat
Titanium oxide guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 2-10g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 106cm / 3.48ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.11 |







Reviews
There are no reviews yet.