DAIWA Grandwave Travel Pilk, Travel Pilk Rod 2.25m / 150g – 250g
162,27$
Quick Overview
The three and four-part travel rods of the GrandWave Sea series allow you to easily transport them in hand luggage, rucksacks or suitcases.
Features
Length: 2,25meters
Casting Weight: 150-250gram
Weight: 230gram
Parts: 4, rings: 8
Transport Length: 63centimeter
Description
The three and four-part travel rods of the GrandWave Sea series allow you to easily transport them in hand luggage, rucksacks or suitcases. These rods arrive at their destination safely packed in a padded transport case.
HVF carbon fiber and machined connectors offer you the security of uncompromising hard drills even under extreme fishing conditions. The homogeneous bending curve hardly shows any difference to the two-part models and the balance of the Travel models is in no way inferior – with the GrandWave Travel models you land your target fish!
HVF carbon fiber blank
High quality EVA handle
Fuji reel seat
Fuji Fazlite K-Rings
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.25m / 7.38ft |
| Length In Meter | 2.25 |
| Castingweight In G / Oz | 150-250g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 63cm / 2.07ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.23 |







Reviews
There are no reviews yet.