DAIWA Legalis Jigger, Jig Spinning fishing rod 2.4m / 8g – 35g
64,65$
Quick Overview
The jiggerspin rods of the Legalis series are special rods for fishing for pike, perch and zander with softbaits.
Features
Length: 2.40 meter
Casting Weight: 8-35 gramm
Transport length: 127 centimeter
Parts: 2, Guides: 9
Weight: 130 gramm
Description
The jiggerspin rods of the Legalis series are special rods for fishing for pike, perch and zander with softbaits. The fast tip action of the HVF blanks enables a perfect jigging of the lure and thus an outstanding lure presentation and controll. The strong backbone transfers contact to the ground, lure or fish directly to the handle section and thus ensures an effective hooking as well as enormous power reserves during the fight with big specimen. Equipped with titanium oxide guides and premium Japan-style EVA handle. HVF carbon fiber blank. V-Joint put-over joint. Premium EVA handle. Titanium oxide guides.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 7-28g / 0.25-0.99oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 127cm / 4.19ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.13 |







Reviews
There are no reviews yet.