DAIWA Caldia Jiggerspin, 7-28g, 2 parts, Jig spinning fishing rod 2.7m / 7g – 28g
127,56$
Quick Overview
Fishing rods with pronounced tip action for soft lure fishing.
Features
Length: 2,7meters
Casting Weight: 7-28gram
Weight: 150gram
Parts: 2, rings: 9
Transport Length: 139centimeter
Description
Fishing rods with pronounced tip action for soft lure fishing.
The actions of the Caldia Jiggerspin were chosen so that the bottom structure can be perfectly scanned and predatory fish such as perch, pikeperch or pike can suck in the bait without feeling any significant resistance. The hooks on Texas, Carolina rigs, drop-shot assemblies and rubber fish therefore grip the fish’s mouth particularly reliably.
HMC + carbon fiber blank
Upside-down carbon fiber surface
Seaguide zirconia rings
Fuji Skeleton reel seat
Cork handle in AAA quality
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 7-28g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 139cm / 4.56ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.15 |







Reviews
There are no reviews yet.