DAIWA Legalis Tele Trout, 5-25g, 4 parts, Telescopic Trout Fishing Rod 3.6m
42,37$
Quick Overview
The noble Legalis Trout rod has been especially designed for the use in trout ponds.
Features
Length: 3.6meters
Casting Weight: 5-25gram
Weight: 160gram
Parts: 4, rings: 6
Transport Length: 126centimeter
Description
The noble Legalis Trout rod has been especially designed for the use in trout ponds.
The slim blanks are exceptionally well-balanced and allow very good casting distances with Sbirolinos or Bombardas. The sensitive tip cares for an optimal bite detection and together with the semi-parabolic action leads to a harmonic bending curve. Thus, quick flights are absorbed easily and the rod is protected from overloading.
Excellent rods with premium processing and a great price-performance ratio.
Lightweight carbon fiber blank
Titanium oxide guides
Hook eyelet
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.6m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 5-25g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 126cm / 4.13ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.16 |







Reviews
There are no reviews yet.