DAIWA Powermesh Catfish Spin, 2 parts, Catfish fishing rod 2.15m / 0g – 160g
72,89$
Quick Overview
With the Powermesh spinning rods you are well equipped for active fishing for catfish.
Features
Length: 2.15meters
Casting Weight: 0-160gram
Weight: 265gram
Parts: 2, rings: 7
Transport Length: 113centimeter
Description
With the Powermesh spinning rods you are well equipped for active fishing for catfish.
The 2.15m long model is ideal for vertical fishing from belly boats and kayaks. The models in lengths of 2.45m and 2.75m are used when heavy baits are to be transported over long distances.
The shrink tube attached directly to the blank after a very short fore grip made of EVA allows the blank to be held securely during the fight and offers a unique feeling for the hooked fish – a secure grip is guaranteed at all times! The original Fuji DPS reel seat keeps your reel torsion-proof and safe even under maximum loads.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.15m / 7.05ft |
| Length In Meter | 2.15 |
| Castingweight In G / Oz | 0-160g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 113cm / 3.71ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.27 |







Reviews
There are no reviews yet.