DAIWA Procaster Float and Feeder, 6 parts, Fishing Rod 3.3m / 15g – 85g
80,09$
Quick Overview
The Procaster Float and Feeder models allow fishing with a float and with a light feeder fishing with only one rod.
Features
Length: 3.3 metres / 10 feet 10 inches
Casting Weight: 15-50/-85 grams (0.53-1.76/-3.30 ounces)
Weight: 205 grams / 7.23 ounces
Parts: 6 (3+3), Guides: 10/12
Transport Length: 117 centimetres / 3 feet 10.1 inches
Description
Procaster Float and Feeder
Method Feeder Rod
The Procaster Float and Feeder models allow fishing with a float and with a light feeder fishing with only one rod.
The red and yellow quiver tips feature smaller guides which can reliably detect the soft bites of a fish, and they can be used with Feeders up to 65 or 85 grams. The carbon fibre tip with the large guides comes into play when line stoppers are used or the target fish are situated in the water column or close to the surface. Also, perfectly suited for fishing at nights with starlight floats.
The HMC+ blank of the Procaster rods is distinguished by its harmonic bending curve and its slim diameter. Because of its low weight it is very pleasant to handle. The action of the backbone has been chosen to allow the angler to buffer fierce flights of carps when method feeder fishing. At the same time, these rods are also fast enough to reliably set the hook when fishing with floats for trout and char. Overloading of thin lines is effectively prevented.
Equipped with durable cork/EVA handles, the innovative Procaster Float and Feeder rods are highly versatile in use and provide the option to quickly adapt to the particular requirements at the water.
Features
Action: Progressive
HMC+ carbon fibre blank
High-quality cork / EVA grip
DPS reel seat
Titanium oxide guides
3 carbon fibre quiver tips
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.3m / 10.82ft |
| Length In Meter | 3.3 |
| Castingweight In G / Oz | 15-85g |
| Parts/Sections | 6 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 117cm / 3.84ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.21 |







Reviews
There are no reviews yet.