DAIWA Procyon Spin, 2 parts, Spinning Fishing Rod 2.7m / 50g – 100g
143,58$
Quick Overview
The perfect choice for ambitious specialists.
Features
Length: 2.7 meters
Casting Weight: 50 to 100 grams
Weight: 195 grams
Parts: 2, Guides: 8
Transport Length: 141 centimeters
Description
Procyon Spin Predator Rods
The perfect choice for ambitious specialists.
With the Procyon spinning rods, Daiwa offers an extensive range of premium spinning rods for many different target fish and fields of application.
These rods have been constructed with perfect balance in mind.
For that reason, balance weights are integrated, particularly in the handle of the 2.70 meter models.
This creates a well-balanced combination when used with lightweight reels.
Hours of pleasant fishing and optimal lure control are guaranteed!
Daiwa ́s exclusive HVF carbon fiber, together with the X45 carbon fiber design, has created blank with a fast action which is also free from distortion when casting.
This design also promotes astonishing control of the lure.
Casting accuracy and lure presentation benefit considerably from these factors!
The exclusive Daiwa Air Sensor reel seat, with a special chameleon coating, contributes to the modern appearance.
The extremely lightweight Seaguide guides with Zirconia inlays support the rod’s resilience and balance and complete this rod’s kit.
Technological features
HVF carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
Premium EVA handle
Daiwa Air Sensor reel seat
Seaguide Zirconia guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 50-100g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 141cm / 4.63ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.2 |







Reviews
There are no reviews yet.