DAIWA Procyon UL Spin, 3-12g, 2 parts, Spinning Fishing Rod 2.05m
124,20$
Quick Overview
The perfect choice for ambitious specialists.
Features
Length: 2.05 meters
Casting weight: 3 to 12 grams
Weight: 125 grams
Parts: 2, Guides: 9
Transport Length: 108 centimeters
Description
Procyon UL Spin Predator Rods
The perfect choice for ambitious specialists.
The two UL rods from the Procyon series are equipped with a spliced in solid carbon fiber tip and power backbone.
Consequently, these rods exhibit the perfect characteristics to target remote spots with small lures of only 3 to 12 grams and to set the hook over long distances.
The soft tip is ideally suited for sensitive bite detection with the Cheburashka rig.
Any contact with the lure, bottom or fish is instantly transmitted to the handle section, enabling the scanning of bottom structures and the immediate reaction to even softest taps.
Perfect for perch, asp, trout or chub!
Technological features
HVF carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
Premium EVA handle
Daiwa Air Sensor reel seat
Seaguide Zirconia guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.05m / 6.72ft |
| Length In Meter | 2.05 |
| Castingweight In G / Oz | 3-12g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 108cm / 3.54ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.13 |







Reviews
There are no reviews yet.