DAIWA Prorex AGS Light Spin, 2 parts, Spinning Fishing Rod 2.2m / 5g – 25g
286,70$
Quick Overview
Die Prorex AGS Ruten mit eingespleißten Vollkohlefaserspitzen und UL Aktion sind für den Einsatz auf Forelle, Barsch und Döbel mit Softbaits und Hardbaits konzipiert worden.
Features
Length: 2.2 meters
Casting Weight: 5 to 25 grams
Weight: 110 grams
Parts: 2, Guides: 8
Transport Length: 115 centimeters
Description
Prorex AGS Light Spin Predator Rods
The Prorex AGS with a spliced in solid carbon fiber tip and a UL action are designed for fishing for trout, perch and chub with softbaits and hardbaits.
The fast blanks, with a tight backbone and a sensitive tip, provide perfect lure control even in challenging fishing conditions.
Lure action, contact with the fish and the bottom are instantly transmitted to the handle section.
With these exceptional rods, even very small lures can be cast a long way to reach remote spots at trout ponds!
The model with Article Number 11211-220 features a solid spliced in carbon fiber tip, which is almost indestructible under normal conditions.
The extremely fast power backbone allows the use of a broad range of lures from 5 to 25 grams.
Technological features
SVF carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
Nanoplus carbon
V Joint spigot joint
Premium Hard EVA handle
Daiwa Air Sensor reel seat
AGS carbon fiber guides
Hook keeper
Exclusive transportation holdall
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.2m / 7.22ft |
| Length In Meter | 2.2 |
| Castingweight In G / Oz | 5-25g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 115cm / 3.77ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.11 |







Reviews
There are no reviews yet.