DAIWA Tatula Baitcast, 2 parts, Baitcast Fishing Rod 1.95m / 3g – 14g
161,69$
Quick Overview
The name Tatula means outstanding quality as well as the latest technologies and innovation.
Features
Length: 1.95 meters
Casting Weight: 3 to 14 grams
Weight: 115gram
Parts: 2, Guides: 9
Transport Length: 103 centimeters
Description
Tatula Baitcast Predator Rods
The latest predator rods with SVF carbon fiber blank and Fuji components.
The baitcast models of the Tatula series offer exactly the properties modern anglers expect.
A very hard backbone in combination with a very fast action enables astonishing casting distances, perfect lure control and allows setting the hook without delay.
Depending on the casting weight these rods are perfectly suited for fishing for pike, zander and perch with both hard and soft baits.
Technological features
SVF carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
V Joint put over joint
Hard EVA handle
Fuji reel seat
Fuji Alconite K guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.95m / 6.4ft |
| Length In Meter | 1.95 |
| Castingweight In G / Oz | 3-14g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 103cm / 3.38ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.12 |







Reviews
There are no reviews yet.