MITCHELL Tanager Camo Spin Combo, 2 parts, Spinning Combos 1.8m / 5g – 15g
28,44$
Quick Overview
A trendy looking camo combo that is great value for money!
Features
Length: 1.8meters
Casting Weight: 5-15gram
Weight: 323gram
Parts: 2, rings: 6
Transport Length: 94centimeter
Description
A trendy looking camo combo that is great value for money! Fantastic for the beginner or the occasional angler.
Exclusive matt camouflage design
Blank construction with high resistance
High quality LTS rod rings
Reel with 1 bearing, spooled with high quality line
line capacity: 220m / 0.20m
gear ratio: 5.5: 1
size: 20
Additional information
| Brand | MITCHELL |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.8m / 5.9ft |
| Length In Meter | 1.8 |
| Castingweight In G / Oz | 5-15g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 94cm / 3.08ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.32 |







Reviews
There are no reviews yet.