Shimano Beastmaster CX Commercial, Float rod, Feeder rod, Picker rod 3,65 m / – 90g
160,41$
Quick Overview
Shimano’s New Beastmaster Commercials are based on the original best selling series with the aid of the latest technology creating a top of the range rod that doesn’t break the bank.
Features
Length: 3.65m / 11.98ft
Casting Weight: 0-90g / 0-3.18oz
Weight: 170g / 6.00oz
Parts: 2+3 Tips, Guides: 15
Transport length: 190cm / 6.24ft
Description
One of the biggest selling commercial rod ranges of all time has just been seriously updated.
If you fish commercial waters then this is the only rod range for you.
Shimano’s New Beastmaster Commercials are based on the original best selling series with the aid of the latest technology creating a top of the range rod that doesn’t break the bank.
Each rod has been designed with a purpose to create a range that covers every commercial match fishing situation.
New to the range is an 8ft feeder rod, with tips as light as .25oz (perfect for F1’s) this rod has been specifically designed for narrow commercials, the 1oz tip ensures this rod is perfect for dropping a method in the margins or on your pole line on a windy day.
A float rod designed to launch large pellet wagglers long distances. A powerful, yet progressive action, makes this the perfect rod for taming large carp using big hooks and strong lines. The 12 foot length is the ideal compromise between perfect fish control and hitting bites at distance. Equally at home when fishing closer to the bank with smaller floats, this rod is a great allround tool for most big fish applications when using a float.
Blank material : HPC60 & Biofibre
Reel seat: Shimano DPS-type
Guide type : Fuji stainless steel O
Grip : Cork & EVA
Packaging : Cloth bag
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.65m / 11.98ft |
| Length In Meter | 3.65 |
| Castingweight In G / Oz | 0-90g / 0-3.18oz |
| Parts/Sections | 5 |
| No Of Guides | 15 |
| Transport Length In Cm / Ft | 190cm / 6.24ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.170 |







Reviews
There are no reviews yet.