Shimano Lesath DX, 2 parts, Spinning rod 2,59 m / 45 – 135g
551,34$
Quick Overview
The Lesath DX is the totally renewed and updated flagship spinning rod, developed for all-round predator fishing.
Features
Length: 2.59m / 8.50ft
Casting Weight: 45-135g / 1.58-4.76oz
Weight: 200g / 7.05oz
Parts: 2, Guides: 10
Transport length: 133cm / 4.36ft
Description
The Lesath DX is the totally renewed and updated flagship spinning rod, developed for all-round predator fishing.
It has an incredible thin, powerful and light weight blank and the best components available.
The Spiral X + Hi-Power X technologies reduce ovalisation and blank twist to a bare minimum, while making the blank very responsive, light and strong.
The action of the Lesath is a beautiful moderate-fast action, which makes this rod a true allrounder for predator fishing.
Because of the action and the Spiral X / Hi-Power X technologies, the rod is capable of casting very big distances with all kinds of lures. Fighting a fish is a pleasure due to the slightly progressive action, combined with enough backbone which will give the angler control when fighting a big fish.
The Ci4+ reel seat is over 10% lighter then a conventional reel seat, but stronger as well.
Overall; the Lesath DX is the ultimate all-round rod of our predator range.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.59m / 8.50ft |
| Length In Meter | 2.59 |
| Castingweight In G / Oz | 45-135g / 1.58-4.76oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 133cm / 4.36ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.200 |







Reviews
There are no reviews yet.