SHIMANO S.T.C. Monster Spinning, 28-110g, Travel fishing rod, Spinning rod 3.15m
156,70$
Quick Overview
These rods are designed for monster fish! Your partner in crime when you want to fish for the monsters in the fresh or salt, but still being able to fit in your suitcase.
Features
Length: 3.15 meter / 10.33 feet
Casting Weight: 28-110 gram / 0.99-3.88 ounce
Parts: 5 , Guides: 11
Weight: 323 gram / 11.39 ounce
Transport length: 68.8 centimenter / 2.26 feet
Description
It’s all in the name: These rods are designed for monster fish!
Your partner in crime when you want to fish for the monsters in the fresh or salt, but still being able to fit in your suitcase.
The 240cm is perfect for casting big lures, like big stickbaits, poppers or crankbaits when fishing from the boat.
The 315cm version is also great for casting lures from the banks, but also the ultimate travel rod for fishing with e.g. a big chunk of fish when targeting ray or sharks when being on holiday in a tropical country where these monsters are cruising close to the beach.
The rods have a full EVA handle and a grip large enough to control the rod very well when fighting a big fish.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.15m / 10.33ft |
| Length In Meter | 3.15 |
| Castingweight In G / Oz | 28-110g / 0.99-3.88oz |
| Parts/Sections | 5 |
| No Of Guides | 11 |
| Transport Length In Cm / Ft | 68.8cm / 2.26ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.32 |







Reviews
There are no reviews yet.