Shimano Tiagra – Big Game Multiplier Reel 50A
660,45$
Quick Overview
The first choice for serious offshore anglers and captains.
Features
Gear ratio: 3.1:1
ft/yd: 50-600
Retrieval: 94 centimeter
Weight: 2000 gram
ball bearings: 4
Description
The first choice for serious offshore anglers and captains. Tiagra reels have an innovative hydrothermal braking system that practically eliminates the resistance adjustment variations that affect today’s big game reels. The Tiagra offers the strength and reliability of a solid aluminum frame and is therefore ideal for fishing heavy fishing lines for giant fish. These reels are perfect for long distance fishing.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Hand Orientation | left |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | lever drag |
| Handle | Single handle |
| Weight (G / Oz) | 2000g / 70.55oz |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Ball Bearings | 4 |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 12kg / 26.46lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 94 centimeter / 37.01 inch |
| Gear Ratio | 3.1:1 |
| Reelsize | 50A |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 2 |







Reviews
There are no reviews yet.