SHIMANO Vengeance , Spinning Fishing Rod , cork grip 2.1m / 10g – 35g
33,66$
Quick Overview
The Vengeance CX spinning rods are ideal for beginners: powerful and versatile rods in a modern design.
Features
Length: 2.10 meter
Casting Weight: 10-35 grams
Transport length: 111 centimetres
Parts: 2, Rings: 8
Weight: 179 grams
Description
The Vengeance CX spinning rods are ideal for beginners: powerful and versatile rods in a modern design. The tight XT30 Blank with its Moderate-Fast Action is reliable and has sufficient power reserves.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 10-35g / 0.35-1.23oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 111cm / 3.66ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.18 |







Reviews
There are no reviews yet.