DAIWA Powermesh Catfish Boat PMC 400G, 100-400g, 2 parts, Catfish fishing rod 2.75m / 100g – 400g
108,18$
Quick Overview
The boat models from the Powermesh Catfish series have been optimized for use from the boat.
Features
Length: 2.75meters
Casting Weight: 100-400gram
Weight: 425gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 142centimeter
Description
The boat models from the Powermesh Catfish series have been optimized for use from the boat.
A somewhat softer and semi-parabolic action of the blank enables the angler to exert great pressure, especially during intense drills in close range and over deep water – Sudden escapes and tail strokes of large fish are sufficiently cushioned and the slitting and material overload are prevented.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.75m / 9.02ft |
| Length In Meter | 2.75 |
| Castingweight In G / Oz | 100-400g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 142cm / 4.66ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.43 |







Reviews
There are no reviews yet.