MITCHELL Tanager Camo Spin Combo, 2 parts, Spinning Combos 2.7m / 15g – 40g
29,02$
Quick Overview
A trendy looking camo combo that is great value for money!
Features
Length: 2.7meters
Casting Weight: 15-40gram
Weight: 466gram
Parts: 2, rings: 6
Transport Length: 140centimeter
Description
A trendy looking camo combo that is great value for money! Fantastic for the beginner or the occasional angler.
Exclusive matt camouflage design
Blank construction with high resistance
High quality LTS rod rings
Reel with 1 bearing, spooled with high quality line
Line capacity: 265m / 0.25m – Gear ratio: 5.2: 1 – Size: 40
Additional information
| Brand | MITCHELL |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 15-40g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 140cm / 4.59ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.47 |







Reviews
There are no reviews yet.