MITCHELL Tanager Camo Spin Combo, 2 parts, Spinning Combos 2.4m / 10g – 30g
34,24$
Quick Overview
A trendy looking camo combo that is great value for money!
Features
Length: 2.4meters
Casting Weight: 10-30gram
Weight: 414gram
Parts: 2, rings: 6
Transport Length: 124centimeter
Description
A trendy looking camo combo that is great value for money! Fantastic for the beginner or the occasional angler.
Exclusive matt camouflage design
Blank construction with high resistance
High quality LTS rod rings
Reel with 1 bearing, spooled with high quality line
line capacity: 120m / 0.25m
gear ratio: 5.5: 1
size: 30
Additional information
| Brand | MITCHELL |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 10-30g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 124cm / 4.07ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.41 |







Reviews
There are no reviews yet.