DAIWA Tatula XT Baitcast, 2 parts, Fishing Rod 196cm / 1.8g – 11g
110,27$
Quick Overview
The baitcasting rods for ultra-light and finesse lures feature a tubular tip and are especially fast.
Features
Length: 1.96 metres / 6 feet 5.2 inches
Casting weight: 1.8-11 grams / 0.06 – 0.39 ounces
Weight: 105 grams / 3.70 ounces
Parts: 2, Guides: 10
Transport Length: 102 centimetres / 40.19 inches
Description
Tatula XT UL Baitcast
Baitcasting Rod L / ML
The baitcasting rods for ultra-light and finesse lures feature a tubular tip and are especially fast.
Thanks to the special arrangement of carbon fibers, the X45 technology allows the design of a distortion-proof and robust blank: a huge advantage during the fight.
Equipped with exclusive Daiwa baitcasting reel seat.
Features
HVF carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
Brading-X handle section
Premium Hard EVA grip
Fuji O-guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.96m / 6.43ft |
| Length In Meter | 1.96 |
| Castingweight In G / Oz | 1.8-11g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 102cm / 3.35ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.11 |







Reviews
There are no reviews yet.