ABU GARCIA IKE Iaconelli SIGNATURE, Fresh Water Spinning Fishing Rod 2.08m / 8g – 18g
138,24$
Quick Overview
Specially designed for the European market by Bassmaster Classic winner Mike IKE Iaconelli
Features
Length: 2.08meters
Casting Weight: 8-18gram
Weight: 250gram
Parts: 1, rings: 8
Transport Length: 208centimeter
Description
Specially designed for the European market by Bassmaster Classic winner Mike IKE Iaconelli, the Abu Garcia IKE signature series of rods cover everything you would need for any type of predator fishing in freshwater, from light dropshots to heavy jerkbaits and everything in between. The rods are characterized by Powerlux 300 resin-coated carbon fibers, which makes them ultra lightweights and at the same time much stronger than conventional carbon rods
Additional information
| Brand | ABU GARCIA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.08m / 6.82ft |
| Length In Meter | 2.08 |
| Castingweight In G / Oz | 8-18g |
| Parts/Sections | 1 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 208cm / 6.82ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.25 |







Reviews
There are no reviews yet.