DAIWA BG Sea Jigger, 1,7m, 5,58ft, 150-400g, 2 parts, Jigging fishing rod, 11907-175
80,90$
Quick Overview
The strong blank of the BG Sea Jigger in combination with the titanium oxide guides easily cope with the extreme pressure at strong jigging with heavy lures.
Features
Length: 1,70m
Casting Weight: 150-400g
Weight: 320g
Parts: 1+1, rings: 6
Transport Length: 108cm
Description
Speedjigging with heavy metal jigs requires rods with particular characteristics and quality features. This kind of fishing requires everything from the rod.
The strong blank of the BG Sea Jigger in combination with the titanium oxide guides easily cope with the extreme pressure at strong jigging with heavy lures. The robust blank features exactly the properties necessary for speeding up jigs at fishing and controlling large fish securely during the fight. Perfect for amberjack!
HMC+® carbon fiber blank
Spigot joint
EVA handle
Reel seat with double nut
Titanium oxide double leg guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.7m / 5.58ft |
| Length In Meter | 1.7 |
| Castingweight In G / Oz | 150-400g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 108cm / 3.54ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.32 |







Reviews
There are no reviews yet.