SHIMANO Yasei LTD Perch 215 ML, 2,15m, 7,05ft, 4-16g, 2 parts, Baitcast Fishing Rod, YASLTDPE215ML
306,43$
Quick Overview
Yasei LTD Perch 215 ML: The best of the best for the predator angler.
The very best Japanese rod designing technology is used to create the ultimate high-end specialist perch rods.
Features
Length: 2.15 metres
Casting Weight: 4-16 grams
Weight: 105 grams
Parts: 2, Guides: 10
Transport length: 111 centimetres
Description
Yasei LTD Perch 215 ML: The best of the best for the predator angler.
The very best Japanese rod designing technology is used to create the ultimate high-end specialist perch rods.
The Yasei LTD is designed for high-level and demanding Anglers. It is designed to catch monster-sized prey!
It is extremely powerful but at the same time very light.
Target fish: Perch
Features:
Designed specifically for perch, the Crankbait version is great for covering large amounts of water
Spiral X Core and Nanopitch blank construction deliver great feel and responsive action to detect the smallest bites
Fuji SiC KR-type guides minimise effect on the rods action and improve casting and retrieve performance
Carbon Monocoque combined with Cork handle with custom Ci4+ Perfection reel seat
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.15m / 7.05ft |
| Length In Meter | 2.15 |
| Castingweight In G / Oz | 4-16g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 111cm / 3.64ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.11 |







Reviews
There are no reviews yet.