DAIWA Ninja X Stalker, Feeder fishing rod 2.4m / 0g – 100g
50,96$
Quick Overview
With the Ninja X feeder rods Daiwa offers a series of premium feeder rods at a fully convincing price to performance ratio.
Features
Length: 2.40 metres
Casting Weight: up to 100 grams
Weight: 200 grams
Parts: 2+2, Guides: 12
Transport Length: 124 centimetres
Description
Ninja X stalker feeder rod
With the Ninja X feeder rods Daiwa offers a series of premium feeder rods at a fully convincing price to performance ratio.
Made from a thin and lightweight carbon fibre blank, these well balanced rods feature a strong backbone for very long casts, and high power reserves for a secure fight with the fish.
The Heavy and Extra Heavy feeder rods feature large guides at the feeder tips, allowing the application of shock leaders.
Equipped with titanium oxide double leg and single leg guides, two carbon fibre tips and one glass fibre tip, a cork handle and a transportation bag.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 0-100g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 12 |
| Transport Length In Cm / Ft | 124cm / 4.09ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.2 |







Reviews
There are no reviews yet.