DAIWA Procyon Travel Spin, 4 parts, Travel Spinning Fishing Rod 2.4m / 30g – 70g
€ 112,40
Quick Overview
The compact pack size of 67cm or 75cm allows easy transportation in the suitcase or rucksack.
Features
Length: 2.4meters
Casting Weight: 30-70gram
Weight: 145gram
Parts: 4, rings: 7
Transport Length: 67centimeter
Description
The Procyon rod series also comprises four shortly divided rods, which can conveniently be stored at travelling. The compact pack size of 67cm or 75cm allows easy transportation in the suitcase or rucksack. Perfectly designed V-Joint connections care for an even bending curve and provide additional toughness. The balance and action are hard to distinguish from a premium two-sectioned spinning rod.
Technological features:
HVF carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
Premium EVA handle
DAIWA Air Sensor reel seat
Seaguide Zirconia guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 30-70g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 67cm / 2.2ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.15 |







Reviews
There are no reviews yet.