DAIWA Megaforce Travel Pilk 4S, 4 parts, Travel Pilk fishing rod 2.4m / 100g – 200g
€ 46,10
Quick Overview
Multi-part and high-quality travel rods in a very attractive price segment!
Features
Length: 2.40 m
Casting weight: 100-200 g
Transport length: 66 centimetres
Parts: 4, rings: 7
Weight: 285 grams
Description
Multi-part and high-quality travel rods in a very attractive price segment! Travelers are in vogue – these short-divided rods offer the opportunity to be stowed away space-saving during the trip. You can therefore dispense with expensive and bulky rod transport tubes.
The use of mortise and tenon joints means that the Megaforce Travel rods have a very even bending curve, which hardly differs from that of a two-piece rod.
The lightweight and thin carbon fiber rods are equipped with a cork / EVA handpiece and are very comfortable and balanced in the hand. The two Travel Pilk models offered cover the most important applications for pirk or rubber fishing for cod, coalfish, pollack and light halibut , These rods are equipped with sturdy double-stranded rings of titanium oxide.
-HMC + ® Carbon fiber blank
– Strong backbone
– High quality cork / EVA handle
-Fuji® DPS reel seat
– Titanium-oxide rings, saltwater resistant
-Overlapping lace ring
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 100-200g / 3.52-7.05oz |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 66cm / 4.63ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.29 |







Reviews
There are no reviews yet.