DAIWA Seahunter Surf, 100-250g, 3 parts, Surf Fishing Rod 4.2m
87,05$
Quick Overview
With the Seahunter Surf rods, our engineers have succeeded in developing very robust blanks with particularly thin diameters.
Features
Length: 4.20 m
Transport length: 147 cm
Casting weight: 100-250 g
Parts: 3, Rings: 7
Weight: 515 grams
Description
With the Seahunter Surf rods, our engineers have succeeded in developing very robust blanks with particularly thin diameters. The lightweight high-modulus carbon fiber blanks load up in the litter over the entire length and also carry heavy surf mounts to good casting distances.
Shrink tubing at the handle end ensures a secure grip and a comfortable handling during litter and drill br> The white, night-glow finish on the slightly softer top shows off bites even in low light and dark conditions.
Equipped with seawater-resistant titanium oxide rings, the Seahunter Surf rods are designed to be functional and modern. HMC + Carbon Fiberblank
Titanium-Oxide Rings, Saltwater Resistant
Night-glow tip
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.2m / 13.78ft |
| Length In Meter | 4.2 |
| Castingweight In G / Oz | 100-250g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 147cm |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.52 |







Reviews
There are no reviews yet.