Daiwa Windcast Surf, 100-200g, 3 parts, Surf rod 4,2 m / 100 – 200g
127,68$
Quick Overview
The Windcast surf rod has especially been developed for fishing in the Baltic or Northern Sea and combines a thin blank with a powerful backbone for maximum casting distances.
Features
Length: 4.20 meter / 13.78 feet
Casting Weight: 100-200 gramm / 3.53-7.05 unze
Weight: 535 gramm / 18.87 unze
Transport length: 147 centimenter / 4.83 feet
Parts: 3, Guides: 8
Description
The Windcast surf rod has especially been developed for fishing in the Baltic or Northern Sea and combines a thin blank with a powerful backbone for maximum casting distances – the somewhat softer tip ensures an optimal bite indication. The rod loads optimally over the whole blank with casting weights from 150g to 180g and enables you to reach great casting distances. HMC+ carbon fiber blank. Ergonomic handle. Saltwater-proof titanium oxide guides.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.2m / 13.78ft |
| Length In Meter | 4.2 |
| Castingweight In G / Oz | 100-200g / 3.53-7.05oz |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 147cm / 4.85ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.54 |







Reviews
There are no reviews yet.