DAIWA Seahunter Surf, 100-250g, 3 parts, Surf Fishing Rod 4.5m
96,34$
Quick Overview
With the Seahunter Surf rods, our engineers have succeeded in developing very robust blanks with particularly thin diameters.
Features
Length: 4,5meters
Casting Weight: 100-250gram
Weight: 605gram
Parts: 3, rings: 7
Transport Length: 157centimeter
Description
With the Seahunter Surf rods, our engineers have succeeded in developing very robust blanks with particularly thin diameters. The light, high-modulus carbon fiber blanks charge up over the entire length when thrown and also transport heavy surf assemblies to good throwing distances.
Shrink tubing at the end of the handle ensures a secure hold and comfortable handling during throwing and fighting.
The white night-glow coating of the somewhat softer tip shows bites perfectly even in poor light conditions and in the dark.
Equipped with seawater-resistant titanium oxide rings, the Seahunter Surf rods have a functional and modern design.
HMC + carbon fiber blank
titanium oxide rings, saltwater-proof and night-glow tip
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.5m / 14.76ft |
| Length In Meter | 4.5 |
| Castingweight In G / Oz | 100-250g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 157cm / 5.15ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.61 |







Reviews
There are no reviews yet.