DAIWA Tanacom 2S 702XXH, 2,1m, 6,89ft, 400-1000g, 2 parts, Bootsrute , EVA handle, 11806-215
€ 142,80
Quick Overview
The Tanacom rods are specially designed for use with electric reels. With the strong blank, weights up to 1000g can be fished – ideal when fishing ling and redfish at great depths.
Features
Length: 2.10 m
casting weight: 400-1000 g
Transport length: 111 cm
Parts: 2, Rings: 9
Weight: 430 grams
Description
The Tanacom rods are specially designed for use with electric reels. With the strong blank, weights up to 1000g can be fished – ideal when fishing for ling and redfish at great depths.
The soft tip reliably indicates bites at great depths and reduces the risk of escape while catching up.The high-quality HVF carbon fibre blank offers enormous reserves of power in the spine and enables even capital fish to be pumped uncompromisingly to the surface. The ALPS rings, specially designed for hard use on boats, have no inlay and are therefore particularly suitable for this hard and uncompromising fishing.
The very robust ALPS aluminium roll holder with double screw fixes the heavy electric rolls extremely securely and without loosening over time.
-HVF® carbon fibre blank
-Strong blank construction
-High-quality EVA handle
-Fuji® Gimbal end cap
-ALPS® roll holder
-ALPS® rings
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 400-1000g / 14.11-35.27oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 210cm / 4.63ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.43 |







Reviews
There are no reviews yet.