Shimano Beastmaster Catfish Lure, 2.70m, up to 200g, 2 parts, Catfish rod
159,02$
Quick Overview
The new Beastmaster Catfish range is a rod range with clear propositions for catfish angling.
Features
Length: 2.70m / 8.86ft
Casting Weight: 0-200g / 0-7.05oz
Weight: 293g / 10.33oz
Parts: 2, Guides: 8
Transport Length: 138cm / 4.53ft
Description
The new Beastmaster Catfish range is a rod range with clear propositions for catfish angling.
For different techniques rod are available, for example lure-, static-, and fireball angling.
The HPC100 + Biofibre blanks are incredibly strong and able to cope with the biggest catfish in Europe.
In the range are both spinning- and casting models.
The rods are fitted with EVA grips for a strong hold of the rod when fighting the fish, next to that EVA is easy to clean after a day fishing. The Seaguide stainless steel guides ensure that the line will go smoothly through the guides and your line will not be damaged whatsoever.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.70m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.70 |
| Castingweight In G / Oz | 0-200g / 0-7.05oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 138cm / 4.53ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.293 |







Reviews
There are no reviews yet.