Shimano Beastmaster CX Trout-Zander, 3 parts, Trout rod, Zander rod 3,6 m / 5 – 40g
135,22$
Quick Overview
A perfect Trout rod, but also great as a Zander rod.
Features
Length: 3.60m / 11.81ft
Casting Weight: 5-40g / 0,15-1,2oz
Weight: 233g / 8.22oz
Parts: 3
Guides: 11
Description
The Beastmaster CX Trout/Zander features a blank made from High Pressure Carbon and Biofibre.
This makes it lighter, stronger, more responsive and very shock resistant.
The rod has a parabolic action, ideal for trout or zander fishing with spinning or float fishing techniques,
with casting weights across the range of up to 40grams giving it unrivalled versatility.
Blank material
HPC60 & Biofibre
Reel seat
Shimano Hybrid
Guide type
Shimano stainless steel hardlite
Grip
Cork
Packaging
Cloth bag
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.60m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 5-40g / 0.15-1.2 oz |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 11 |
| Transport Length In Cm / Ft | 125cm / 4.10ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.23 |







Reviews
There are no reviews yet.