Shimano Technium Spinning, 2 parts, Spinning rod 2,18 m / 14 – 42g
114,68$
Quick Overview
The all new Technium- spinning/casting rod is an fantastic looking rod.
Features
Length: 2.18m / 7.15ft
Casting Weight: 14-42g / 0.49-1.48oz
Weight: 115g / 4.06oz
Parts: 1+1 (separate hand part), Guides: 8
Transport length: 184cm / 6.04ft
Description
The all new Technium- spinning/casting series is an fantastic looking rod series.
With stunning blue cosmetics and Shimano XT200 carbon the rods are very strong yet lightweight and sensitive.
The rods have very fast action which make them perfect to fish all types of lures for predator fish.
Although the rods are strong and fast action the tips have a very sensitive action, making them perfect for adding life
and movement to all type of lures. The Technium is finished with a Fuji reel seat, EVA split grips, and Fuji Alconite guides.
The rods are supplied in a nice cloth bag to easily transport the rods to all desired destinations without damaging them.
XT Carbon:
XT Carbon is used throughout the Shimano rod range. The number following the XT (XT100), denotes the quality of carbon fibre used. The higher the number, the stronger the carbon. Where different types of carbon are combined to create the required action both numbers will be shown (XT60/40).
Fuji stainless steel improved hard guides:
Fuji are one of the leading rod component companies in the world and have a close working relationship with Shimano. Fuji guides are used extensively on Shimano rods. Fuji Stainless Steel Improved Hard guides are suitable for both mono and braid.
Fuji reel seat:
Built to last, Fuji reel seats are designed with graphite nylon bodies, exclusive S-4 stainless steel hoods, with lined cushioned inserts to offer a lightweight reel seat with superior strength. Uniform design for increased comfort, and with self aligned hoods that provide a solid lockdown on your reel foot which will never back off while fishing.
Fuji Alconite:
A strong and durable material, Alconite is the latest in a long line of ceramic rings developed by Fuji. Alconite is so durable that it can be made thinner than any other ring and is strong enough to handle the most demanding fishing styles.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.18m / 7.15ft |
| Length In Meter | 2.18 |
| Castingweight In G / Oz | 14-42g / 0.49-1.48oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 184cm / 6.04ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.220 |







Reviews
There are no reviews yet.