Shimano Beastmaster STC Surf BX, 4.25m, up to 225g, 7 parts, Boat rod, Travel rod
154,66$
Quick Overview
Probably the worlds best sevensection Surfcasting rod. This rod is set to open new horizons to globetrotting beach fishing lovers.
Features
Length: 4.25m / 13.94ft
Casting Weight: 0-225g / 0-7.94oz
Weight: 820g / 28.93oz
Parts: 7, Guides: 9
Transport length: 72cm / 2.36ft
Description
Probably the worlds best sevensection Surfcasting rod. This rod is set to open new horizons to globetrotting beach fishing lovers. The 4.25m Traveller can cast up to 225g payloads and is built on a quality XT60 + Biofibre blank with Shimano hardlite guides and reel seats. The rod is supplied in the protective hardcase tube familiar to STC fans worldwide.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.25m / 13.94ft |
| Length In Meter | 4.25 |
| Castingweight In G / Oz | 0-225g / 0-7.94oz |
| Parts/Sections | 7 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 72cm / 2.36ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.820 |







Reviews
There are no reviews yet.