MITCHELL Epic R Spinning, Spinning Fishing Rod 2.7m / 1g – 8g
51,07$
Quick Overview
The Epic R rod range especially developed by our trout fishing team for trout fishing in all shapes and forms across Europe.
Features
Length: 2,7meters
Casting Weight: 1-8gram
Weight: 130gram
Parts: 2, rings: 9
Transport Length: 140centimeter
Description
The Epic R rod range especially developed by our trout fishing team for trout fishing in all shapes and forms across Europe. The classic combination of both mat and gloss black and subtle golden accents makes the rods look amazing!
Designed by trout anglers for trout anglers
30T carbon thin and sensitive blank construction
Soft-touch rubber coated reel seat
Elegant black & gold appearance
High grade cork handle
Additional information
| Brand | MITCHELL |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 1-8g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 140cm / 4.59ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.13 |







Reviews
There are no reviews yet.