DAIWA SALTIGA AIR PORTABLE, Seaside fishing rod 2.31m / 20g – 60g
393,48$
Quick Overview
The Saltiga Air Portable series has been specially developed for the increasingly popular fishing in the tropics.
Features
Length: 2.31 m
Transport length: 89 cm
Casting weight: 20-60 g
Parts: 3, rings: 7
Weight: 380 grams
Description
The Saltiga Air Portable series has been developed especially for the increasingly popular fishing in the tropics for GT, Cubera, Amberjack, Rooster, etc. – due to the multi-part construction these rods can be carried in normal luggage – no additional, expensive rod tube is necessary.
The V-Joint connector in combination with the X45 blank construction allows the construction of almost unbreakable, multi-part blanks, which withstand highest loads. All rings are underwound in order to offer full safety in the drill even with extreme bending curves. The powerful blank has a soft tip that charges optimally to keep poppers, gliders and stick baits at a distance. The long front hand part in combination with the very strong blank offers the optimal lever to pump even extremely heavy fish uncompromisingly to the surface. The Semi-Hard rod case optimally protects the rods during transport in the suitcase.
Depending on the model, these rods are also ideal for fishing in Norway for cod, coalfish and halibut.
HVF Carbon fibre blank
X45 Carbon fibre construction
V-Joint connector
Fuji reel holder with double screw
Fuji SiC doubletegringe
Semi-Hard transport case
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.31m / 7.58ft |
| Length In Meter | 2.31 |
| Castingweight In G / Oz | 20-60g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 89cm |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.38 |







Reviews
There are no reviews yet.